Mūsu steidzīgajā pasaulē skolēnam, beidzot vidusskolu, jābūt vispusīgi izglītotam. Katra skola vēlas lai skolēna redzesloks būtu iespējami plašs un sagatavotība reālai dzīvei būtu nodrošināta.

Par to diskutē arī Eiropas Komisijā (EK), kur sadarbībā ar dalībvalstu izglītības ministrijām darbojas Eurydice tīkls. Tā uzdevums sekot Eiropas valstu izglītības sistēmām, izglītības politikas aktualitātēm un rosināt diskusijas par izglītības problēmjautājumiem. Viens no tādiem – uzņēmējdarbības izglītība Eiropas skolās, kas ļautu samazināt bezdarbu un skolu absolventiem ļautu drosmīgāk attīstīt savu biznesa ideju. EK vadlīnijas ieteic uzņēmējdarbības pamatus ieviest aizvien vairāk skolās. Eurydice publikācija šeit.

Mūsu skola šīs vadlīnijas ievēro un attīsta jau daudzus gadus. Bez vispārējiem mācību priekšmetiem mūsu vidusskolēni trīs gadu laikā apgūst arī vairākus komercpriekšmetus: ekonomiku, tirgzinības, uzņēmējdarbības pamatus, lietvedību, grāmatvedību, menedžmentu un tiesību pamatus. Skolu beidzot, mūsu skolēni saņem papildu dokumentu: apliecinājumu par komercpriekšmetu apguvi. Viņi orientējas likumdošanas un nodokļu politikas prasībās, izprot ekonomikas un biznesa plāna pamatus, dokumentācijas nozīmi un vadīšanas pamatus, grāmatvedības uzskaiti un pārdošanas prasmes. Un noteikti ir soli priekšā saviem vienaudžiem, kuru vidusskolās komercpriekšmetus neapgūst.

komerczinibu bloksViens no mācību priekšmetiem, kas skolēnus aizrauj vairāk, ir tirgzinības. Tas paver iespēju gudrāk raudzīties uz mārketinga viltībām, izprast, kas ir pircējs, kāda ir viņa paredzamā rīcība, kā šo rīcību ietekmē iepakojums, reklāma, sabiedriskā doma, sociālie tīkli, multivide, emuāri, blogi un wiki vietnes. Arī interneta mārketings jeb e–komercija ir jauniešiem saistoša tēma – mājas lapas plānošana, e–pasta mārketinga automatizācijas iespējas, izpratne par pārlūku analītikas iespējām, reklāmguvumu un arī mobilās komercijas sniegtās ērtības. Skolēni kļūst radošāki, izdomājot inovatīvus produktus, veidojot reklāmas un infografikas. Ieskatam: skolēnu veidotās infografikas par viņiem aktuālām tēmām.

Komerczinību mācību procesu cenšamies skolēnam iespējami atvieglot – daudz darām stundā, mazāk uzdodot darbus mājās. Mācību metodes dažādojam – strādājam grupās, izmantojam IT iespējas, diskutējam, organizējam debates, publiskās runas, spēles, dibinām mācību uzņēmumus un dodamies mācību ekskursijās. Ja citās skolās uzņēmējdarbības izglītība ir problēmjautājums, tad mūsu skolā tā ir stabila prakse.

Ilze Avotiņa, skolotāja

Ķeguma skolas salidojums 2017

Jaunsardzes nodarbības

Jaunsardzes nodarbību grafiks Ķeguma komercnovirziena vidusskolā